Pages

03 September 2011

Wedding fashion

Tento článok som chcela napísať už nejaký čas. Ak pomôžem len jednej budúcej neveste ušetriť trocha času a nervov, moja misia je naplnená. 

Tu je podrobný opis môjho svadobného oblečenia aj s linkami, kde som veci zohnala.

I wanted to write this for quite a while. If only I can help one bride to-be to save time and keep her cool I've done my job.

Here is a detailed description of my wedding attire together with links where to get the same. 

credits: photo by Karol Achberger, make-up by Lea Geringova, hair by Lucia

topánky/shoes by Bata (na internete som nenašla fotku. I couldn't find a picture on the internet.
kytica/bouquet od ocinovho bratranca / by my dad's cousin -- hortenzie a levanduľa / hydrangeas and lavender 

bhldn.com som tiež kúpila vankúšik na obrúčkuI also got a ring pillow from bhldn.com

Je pravda, že na začiatku som chcela ušetriť, preto som si aj objednala šaty z Číny, čo bol podľa mnohých risk. Šaty však naozaj prišli veľmi pekne zpracované. Bonusom je aj zákaznícky servis, ktorý vám v lightinthebox.com ponúknu. 

Tesne pred svadbou som si ale dopriala doplnky z bhldn.com a tie boli drahšie ako celé šaty :-) som však rada. Naozaj sú to veľmi pekne vypracované kúsky a nechám si ich aj na ďalšie nosenie. 

Tiež sa mi osvedčili vecičky zo sashe.sk. Dievčatá sú naozaj šikovné a neviem si ich prácu vynachváliť. 

The truth is I wanted to be a budget bride. That's why I ordered a dress from China in the first place, which was a huge risk according to many of my family and friends. The dress came in very nicely done and the bonus is a great customer service you'll receive at lightinthebox.com

Just before the wedding I splurged on accessories from bhldn.com which were even pricier than the dress  itself. I am happy with them though, mainly because they are a great quality and I can definitely keep them in my closet for years to combine with other outfits. 

I was also happy with the handmade items I purchased on sashe.sk. The girls I ordered from are really skilled and I can't say enough about their great job. 

No comments:

Post a Comment