Pages

28 May 2012

Kojenie je (ne)normálne

c/o TIME magazine
Zachytili ste novú titulku Time magazínu? Poznám americkú kultúru celkom slušne. V U.S.A. som žila, pracovala, študovala a doteraz viac ako menej komunikujem s američanmi, či čítam americké blogy, noviny a pod. Dalo by sa povedať, že ich kultúru chápem, aj keď samozrejme je iná dakde v malom meste ako v New Yorku, rôznorodosť je aj od štátu k štátu. Ale to by bolo na iný článok....

Dôležité je, že nechápem americkú prudérnosť. Najmä momentálne rozvírenie mediálnych vôd v oblasti kojenia a rodičovstva. 

Článok, ktorého titulka je tak veľmi kontroverzná, opisuje štýl výchovy podľa Dr. Searsa - volá ho attachment parenting. Ide v ňom najmä o výchovu spokojných a sebavedomých detí prostredníctvom spania v spoločnej miestnosti s rodičmi (či v jednej posteli - v prípade kojacich sa detí. Do určitého veku, samozrejme), kojenia (aj dlhodobého - teda nad 1 rok života dieťaťa), nosenia a láskavej výchovy (napr. nehovorí sa NIE - nesmieš, nerob a pod. Každé konanie má následok, či je to pozitívne alebo negatívne) --- samozrejme aj attachment parenting má svoje odtiene. Nič nie je čisto čierno-biele. Tento termín sa používa veľmi voľne a v každej praktizujúcej rodine pravdepodobne nájdete iné zvyklosti a tradície. 

K spomínanému článku boli odfotené štyri mamy kojace svoje deti. Každé z nich malo nad 1 rok (chlapec na titulke má takmer 4). Titulka v Amerike vyvolala totálnu senzáciu. Od radosti ľudí, ktorí kojenie propagujú až po pohoršenie prudérnej časti obyvateľstva, ktoré pozná prsník len ako sexuálny symbol. Ako som písala, americké médiá sledujem každý deň a kontroverziu kojenia sledujem už dlho. Áno, kontroverziu!!! Kojenie je v Amerike kontroverzné.

Som len ja z inej planéty, alebo je u nás toto všetko ešte bežné? Sledovala som mamu kojiť môjho brata. Sledovala som sesternice kojiť svoje deti (niektoré do 2-3 rokov), teta dokonca kojila moju mladšiu sesternicu do štyroch rokov. Pre mňa bolo kojenie vždy prirodzenou súčasťou života v rodine a spoločnosti. Nič sexuálne, nič hanebné. Prirodzené.

Foto c/o Sandie Graef
čiapočka, čo vyzerá ako bradavka

Samozrejme, keď kojím na verejnosti ja, zakryjem sa. Nejde mi teda o provokáciu, len plnenie základných potrieb môjho dieťaťa (našich detí).

Keď čítam o attachment parentingu dáva to zmysel. Je to pri výchove vlastne veľmi intuitívny model - ak sa teda nedáte strhnúť masami, ktoré kážu mať systém a režim v živote dieťaťa takmer odo dňa jeho narodenia.

Zaujíma ma, čo si o tom myslíte vy. Ako je to vo vašej rodine? Je kojenie normálne, alebo len niečo, čo treba dáko prežiť? Spia bábätká s vami v izbe, alebo majú hneď od narodenia vlastnú?

Ak máte záujem o vybrané reakcie na článok v Timesoch, tu sú linky (v angličtine):
Čo o fotení a očakávaniach povedali samotné štyry matky na fotkách
Reakcia Bonnie Rochman (kojila dlho ale nepokladá sa za rodiča praktizujúceho attachment parenting)
Reakcie Mayim Bialik - herečka (Big Bang Theory), má doktorát z neurosience a nedávno napísala o attachment parentingu knihu
A na záver nádherný článok od Diane Wiessinger

2 comments:

Anonymous said...

ahoj ja dojcim maleho alexa uz 21 mesiacov a nemam problem dojcit na verejnosti podla jeho potreby ... obcas sa ludia na nas pozru ze aky velky chlapec ale ja sa iba usmejem a zvycajne to skonci s usmevom aj z ich strany ... mna sice mama nedojcila vobec a po roku uz obcas mala komnetar ze dokedy ho budem dojcit ale mam pocit ze si na fakt ze odstavenie nacham na nom uz prijala :) citala som par komentarov k titulke TIMES a stale ma udivuje ze sa ludia vedia tak poburit kvoli dojceniu co keby sa radsej poburovali (hlavne v USA) ze svije deti odkladaju uz po par tyzdnoch do daycare? toto je pre mna viac nepochopitelne ... nuz aspon jeden dovod preco som rada ze zijem tu :)

Anonymous said...

Ja som kojila moju teraz uz 4 ročnú dcérku 14 mesiacov a teraz kojim nášho 4mesačného synčeka a dúfam, že vydržíme aspoň do roka. Didku vyťahujem "na počkanie" všade, kde je treba: v kaviarni, v aute, v parku na lavičke, v lietadle či v skúšobnej kabínke. Okrem toho, že to je najpohodlnejší spôsob kŕmenia a pre detičky zdravý základ pre život, kojenie milujem lebo nás spája krásne intímne puto a budujeme si nádherný a pevný vzťah, preukazujeme si nekonečnú lásku, hladkáme sa, mackáme a mojkáme. Kojením dávam svojim deťom pocit bezpečia a istoty a verím, že z nich vyrastú spokojni milujúci samostatni a odvážni ľudia!
Samozrejme, že dcérka, kým bola kojená a teraz synček spáva s nami v spálni. Je to dôležité pre jeho pocit bezpečia, pre moje pohodlie a v neposlednom rade aj pre tvorbu mliečka. Nikdy by som miminko neodseparovala od maminky do inej miestnosti! Ako k tomu príde, že 9 mesiacov je s maminkou, počúva jej srdce a všetky ruchy a vzruchy a zrazu má byť sám v tme a v tichu bez mamy? Úplný nezmysel!
Deti a kojenie sú NAJ!!!
Katka

Post a Comment