Pages

20 September 2012

V USA znova debatujú o kojení


Zdá sa mi to nedávno, čo som písala o titulke magazínu TIME (matka kojaca štvorročné dieťa), no a dnes je v USA na pretrase ďalšia žena/matka. Profesorka Adrienne Pine zobrala svoje choré dieťa so sebou do školy a keď počas prednášky mrnkalo, nakojila ho. Táto udalosť vyvolala senzáciu v takých periodikách ako Huffington post, Washington post ale aj mnohých iných.

Úplne beriem argumenty, že choré dieťa má s mamou ostať doma (veď práve preto, že bolo choré, nemohla ho matka v ten deň zobrať do škôlky). Ale o tom sa väčšinou píše len v komentároch pod článkom. Samotné názvy článkov hovori a o "tej profesorke, čo kojila dieťa počas prednášky".

Sama neviem, ako by som v jej situácii reagovala. Je to slobodná matka a v teň deň bol prvý deň prednášok, ktorý jednoducho nechcela zmeškať. Ľahko sa nám odsudzuje matka čo uprednostnila prácu pred dieťaťom. Ale ruku na srdce. Ja osobne mám manžela, ktorý má relatívne flexibilný pracovný čas a s našim bábom mi vie často pomôcť. Väčšinou sme na ňu sami dvaja, ale podľa možnosti vedia pomôcť aj naši rodičia. A tak nemôžem objektívne vedieť, čo by som robila v jej situácii. Hoci je dieťa momentálne mojou prioritou, život nikdy nie je iba čierno-biely.

Čo som ale chcela povedať. V podstate je jedno, čo spravila profesorka a ako by som sa zachovala ja. Strašne ma irituje situácia okolo kojenia v Amerike. Čo je na tom také strašné, že táto téma neustále vyvoláva senzácie? Už minule som písala o tom, aká je táto téma kontroverzná. Extrémy nájdete na oboch stranách. Na jednej sú ľudia, ktorým odhaľovanie pŕs (na účely kojenia) na verejnosti absolútne prekáža, na strane druhej sú matky, ktoré sa zorganizujú v desiatkach až stovkách a takto hromadne začnú svoje deti kojiť napríklad v nákupnom centre. Vytasia svoje prsia a toť máte vy prudérni ... !!!

Minulý týždeň sme s Dianou boli točiť rozhovor do nášho filmu o pôrodoch. Keď sme "v zákulisí" nevedeli už dosť dlho jej synčeka upokojiť, proste som išla na pľac a povedala som Diane, čo sa deje. Diane sa nakrúcanie nechcelo prerušiť a tak syna zobrala do lona, on sa prisal a kamera a zvuk bežali ďalej, primár ďalej rozprával a bolo. Možno to bolo ľahšie o to, že doktor bol primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia a takéto veci ho proste nerozhádžu. A tiež tam nebolo ďalších niekoľko sto poslucháčov. Ale predsa len sa na to nikto nesťažoval a všetci vyzerali byť spokojní.

Keď som nedávno bola v Eurovey zháňať dačo teplé pre naše bábo, miestnosť, čo je tam vyhradená na kojenie a prebalovanie bola dosť dlho obsadená a tak som ju proste nakojila postojačky pred toaletami a výťahmi. Prišlo mi to lepšia voľba ako si sadnúť na lavičky priamo do stredu nákupného centra. Dostala som pár divných pohľadov (nebojte sa, nič nebolo vidieť) a niekoľko ľudí sa zjavne cítilo nepríjemne. Keď sa ale miestnosť uvoľnila, ani len kolegyne-matky ma neponúkli, že veď choďte dokojiť, proste sa predbehli (bola som tam ešte pred nimi) a išli si tam prebaľovať svoje ratolesti.

Cez víkend som mala promócie vo Versailles a počas recepcie sa tiež ozvalo bábo, že chce svoju dávku. Hľadala som vhodné tiché miesto a nakoniec som našla takú otvorenú mini terasu so schodíkmi. Tak som si na tie schodíky sadla a začali sme. O chvíľu sa to miesto zjavne zapáčilo dvom chalanom z recepcie. Keď vchádzali, nezarazili sa. Proste vošli na terasu a normálne tam začali o volačom debatovať, pričom ja som asi pol metra od nich kojila svoje dieťa. Asi im to neprišlo divné a to mi bolo simpatické.

Veľmi si želám, aby normálne veci u nás v spoločnosti ostali normálne. Prsia ako artikel porno priemyslu a evidentne aj služieb od opravárov až po automechanikov majú aj inú funkciu! Ich prirodzená funkcia je predsa nakŕmiť ľudské mláďa.

No comments:

Post a Comment