Pages

26 November 2013

Krása a spravodlivosť -- dva príbehy šikovných žien

Blockshop som objavila už dávno cez blog jeho zakladateľky Lily Stockman. Lily a jej sestra Hopie spolupracujú s Indickými majstrami, ktorý ručne potláčajú látky na ich prekrásne šatky. Lily robí dizajn a Hopie má na starosti obchodnú stránku ich projektu. Blockshop nielen produkuje krásne šatky ale aj priamo podporuje komunitu Bagru. Teším sa, že sa im spolupráca darí.
Pečiatky na potlač látok

Mne sa z terajšej kolekcie najviac páči šatka Herringbone vo farbe light indigo.Ďalšiu spoločnosť, ktorú chcem predstaviť je Hand&Cloth. Majú krásny claim: Blankets handmade by women. Women handmade by God (Šatky tvorené ženami. Ženy stvorené Bohom).

Táto spoločnosť rovnako spolupracuje s Bangladéšskymi umelkyňami - ženami, čo ručne šijú deky, alebo prikrývky na posteľ.

Na svojej stránke vysvetľujú, že šitie diek z použitých sárí je umením chudobných žien. Každá matka vraj učí svoju dcéru tradičný kantha steh a ako dosiahnuť, aby stehy boli malé ale rovné.

Nákupom v Hand&Cloth pomáhajú zákazníci zabezpečiť dôstojnú prácu pre Bangladéšske ženy.
Ani jednu zo spomenutých vecí nevlastním. Je to veru dosť peňazí a to nehovorím o dovoznom cle a DPH plus poštovné. Ale človek aspoň získa perspektívu o skutočnej hodnote vecí.

Minule som si v mojom obľúbenom Promode kúpila tri šatky. Boli vo výpredaji a každá stála asi 15 EUR. Bije sa to vo mne. Chuť vlastniť pekné veci, v ktorých sa cítim dobre vs. etický princíp. Ako a kto asi tie (v porovnaní napríklad s blockshopom) moje šatky vyrobil? V akých podmienkach pracovali tie ženy (dúfam, že nie deti)?

Globalizácia nám dovoľuje nielen vlastniť hocičo a hocikedy ale aj získať nadhľad. A ak chceme aj hlbší pohľad do praktík našich obľúbených značiek.

Pre mňa to je často dosť ťažké. Chcem byť spravodlivá ale aj príjemne vyzerajúca. Chcem robiť na neziskových projektoch ale si aj príjemne žiť. Toto je moja večná dilema. Obdivujem ľudí, čo sa proste "odpojili" a išli si žiť na lazy. Ktovie ako to vidia oni.

No comments:

Post a Comment