Pages

21 November 2013

Slovensko potrebuje dobrých otcov


Centrum Slniečko, n.o. a Profitmedia spustili kampaň prevencie domáceho násilia a týrania detí s názvom Slovensko potrebuje dobrých otcov. O kampani som prvý krát počula na slovenskom rozhlase pár dní dozadu. Hovorili tam niečo v zmysle, že dobrí otcovia sú hrdinovia.

Troška sa mi chce do tej kampane rýpnuť. Lebo pochybujem, že násilie v rodine majú za lubom len zlí otcovia. Dostala som sa k mnohým článkom o týraní detí matkami. Sama som v riešení situácií s mojou dcérou zlyhala a nechcelo sa mi veriť, keď som na ňu už niekoľkokrát nakričala. Deti sú pre nás príležitosťou zistiť, kto skutočne sme. A čo s tým chceme robiť. Či to akceptovať, alebo na sebe pracovať a stať sa lepšími.

Toto je ale o dobrých otcoch. A o ich oslave. Ja si z môjho detstva pamätám, ako mi ocino večer čítal rozprávky, ako ma učil bicyklovať a plávať. Niekoľkokrát do roka sme jazdili do Olomouca na kontrolu s mojim strabizmom, mamina nám nabalila termosku s čajom a zlepeňáky.

Neviem, čo si ako prvé bude v dospelosti pamätať moja dcéra. Ak by si ale spomenula na súčasné dni, jej spomienky s ocinom by boli takéto:
  • ako spolu čítajú knižky
  • ako spolu chodia na ihrisko - najčastejšie rovno na dve, lebo na jednom je lepšia "hojda" a na druhom lepšia šmýkačka - a pozerať kačky
  • ako na jej naliehanie recituje Dedko repku zasadil dvadsaťkrát za sebou
  • ako si spolu vykračujú mestom a spievajú nejakú deckú odrhovačku 
Sú to parťáci, najlepší kamoši, človek, ktorého s nadšením uteká privítať ku dverám. A to mi robí veľkú radosť. Že sa spolu ľúbia, že sa o ňu dokáže postarať. 

No comments:

Post a Comment