Pages

18 November 2013

video: premena bezdomovca

Hnevá ma situácia mnohých amerických bezdomovcov-veteránov. Hnevá ma to, že sú vôbec veteráni. Som jednoducho pacifista telom aj dušou.

Téma ma iritovala už dlho, človek sa jej veľmi nevyhne či už v článkoch, blogoch alebo dokumentárnych filmoch. Toto leto v Amerike som ale zacítila naživo ako vojna dokáže zničiť život jednej bežnej rodine. Ocino trojičiek po návrate z Afganistanu trpí posttraumatickým syndrómom. Nedokáže poriadne komunikovať so svojimi deťmi, manželkou, nedokáže sa zapojiť do bežného života (po odchode z armády). Najčastejšie ho vraj nájdete pri videohrách, ako strieľa svojich protivníkov.

Manželka sa postavila na nohy, začala rodinu živiť a neskôr sa od muža odsťahovala do iného štátu. Denne sa snaží manželovi telefonovať, aby s ním decká boli v pravidelnom kontakte. Ale väčšinu času s nimi nechce komunikovať. Jasné, že sú sklamané. Neviem si ani predstaviť, čo prežívajú. Čo prežíva ktorýkoľvek z nich.

Sú to len útržky informácií. Nechcem nikoho ani nič hodnotiť. Sú to bežní ľudia. Normálne sa brali z lásky a chceli spoločnú rodinu.

Čo sa stane s mužom, ktorý sa (nečudo) nevie naspäť sociálne zaradiť? Prečo Američania hovoria ako sa o svojich veteránov starajú, keď mnohí z nich nakoniec skončia na ulici. Nečudujem sa tomu. Bolesť a trauma, ktorú si zo sebou prinesú domov musí byť neskutočná.

Tento článok nie je o prinášaní riešení na situáciu. Nemám ich. Ale keď mi manžel pred pár dňami ukázal toto video, zaujalo ma. Len to, že tomuto mužovi darovali výzor "bežného" človeka, pomohlo mu to postaviť sa naspäť na nohy. Možno práve toto je jedným z riešení. Ktovie.A keď už hovoríme o bezdomovcoch: v Huffington Poste vyšiel článok o bezdomovcovi, ktorý na ulici našiel 850 dolárov a nahlásil ich na polícii. Po uplynutí šesťmesačnej lehoty, počas ktorej nikto peniaze nehľadal, mohol si ich chlapík nechať. Ale za to, že ich nenahlásil ako nový príjem, zobrali mu všetky sociálne benefity a teda aj zdravotnú starostlivosť zdarma, ktorú potrebuje.

Svet je zvláštny. Niekedy ma tieto správy dokážu úplne paralyzovať. Nechápem, kde napriek všetkému nachádzame silu ďalej žiť a rodiť deti. Asi je to v nás nejak zakódované. Ten boj o prežitie.

No comments:

Post a Comment