Pages

09 December 2013

O (ne)klamaní - 2. časť


Minulý týždeň som napísala o (ne)klamaní. Teraz, keď som si ten článok znova prečítala, nezdá sa mi, že vyznieva úplne tak, ako som chcela.

Veľmi ma šokovalo to, ako ten človek povedal, že by svojmu blízkemu klamal o jeho diagnóze, o tom, že má iba 3 dni života. Podľa mňa je to extrémne nespravodlivé. Nedozvedieť sa pravdu, skutočnosť, ktorá patrí iba tomu človeku. Prečo by mal o tom rozhodovať niekto iný?

Možno je to tým, že takúto extrémnu skúsenosť zo svojej rodiny nemám. Možno preto to neviem pochopiť. Ale keď počúvam o rozličných príbehoch so zamlčanými diagnózami, zastieraním a podobne zo strany lekárov, vážim si, že my sme z pôrodnice odchádzali z jasnou správou, čo sa našej dcére stalo. Lekári to s nami komunikovali hneď ako ju stabilizovali.

Aj tak nás čakalo kopu bádania, hľadania, zvykanie si na nové/nečakané. Keby ešte máme bojovať, a zisťovať, čo jej vlastne je... Pravda vie bolieť, ale je aj oslobodzujúca. Keď na to človek nájde silu, môže sa jej pozrieť do očí, má šancu ju akceptovať ako svoju realitu. A vtedy príde úľava.

No comments:

Post a Comment